Vasaras riepas – kādas ir to galvenās īpašības

vasaras riepasVasaras riepas atšķiras no cita veida riepām. Jums ir izvēle – vasaras sezonā braukt ar vasaras vai vissezonas riepām. Tāpēc ir noderīgi sīkāk izprast, kāpēc vasaras riepas ir atbilstošākās vasaras sezonai.

Galvenie vasaras riepu aspekti:

Protektors

Vasaras riepu protektoram ir mazāks rievu koeficients, mazāk šauru iegriezumu (lameļu) un mazāks protektora dziļums nekā ziemas un vissezonas riepām. Šīs īpašības ļauj riepām būt efektīvām uz sausiem un mitriem ceļiem, kā arī samazināt degvielas patēriņu.

Gumijas savienojumi

Gumija ir polimērs, kas nozīmē, ka tai ir divi cietie stāvokļi: tā var būt stiklveida (piemēram, cieta plastmasa, kas tiek izmantota ūdens pudelēm) zemā temperatūrā vai gumijota (piemēram, elastīga plastmasa gumijas bumbiņām vai riepām) augstā temperatūrā. Savukārt stiklošanās temperatūra ir temperatūra, kuru polimērs pārvēršas no stiklota uz gumijotu stāvokli. Tā kā gumija ir viskoelastīgs materiāls, kas nozīmē, ka pēc deformācijas materiāls atgriežas sākotnējā formā, bet ar noteiktu kavēšanos. Šo procesu sauc par histerēzi. Maksimālā histerēze nozīmē maksimālu gumijas saķeri ar ceļu. Vasaras riepām ir augstāka stiklošanās temperatūra nekā ziemas riepām, tādējādi nodrošinot maksimālu saķeri ar ceļu augstākās temperatūrās.

Protektora nodilums

Lielāks gumijas nodilums ir vietās, kur ir maksimāli liela berze. Nodilums palielinās ne tikai zemā, bet arī augstā temperatūrā. Riepas nodilst mazāk apstākļos, kad ir lielāka saķere, tas nozīmē, ka vasaras riepas nodilst vairāk zemās temperatūrās. Nodilums ir arī lielāks pie lielākiem ātrumiem, tāpēc braucot ātrāk par 80 km/h, arī augstākas kvalitātes riepas nodils ātrāk nekā zemākas kvalitātes riepas automašīnā, ar kuru pārsvarā pārvietojas tikai pilsētā.

Riepas nodilst arī dabiski karstuma, saules gaismas, ultravioletā starojuma un lietus iedarbības rezultātā. Gumijas detaļas kļūst mazāk elastīgas, tērauda stiepļu pinumiem riepu iekšpusē rodas korozija un protektora gumija sacietē. Bojājuma lielums ir atkarīgs no negatīvās laikapstākļu iedarbības apjoma. Tā kā klimats un saules staru iedarbība ietekmē riepu novecošanos, riepām nav precīza riepu derīguma termiņa datuma.

Parasti riepu maiņa tiek veikta no 4 līdz 10 gadu robežās. Novecošanas galvenās pazīmes ir plaisas uz riepu virsmas. Savukārt riepām veiktie testi liecina, ka riepas galvenokārt noārdās no iekšpuses caurlaidības un hermetizēta skābekļa dēļ. Plaisas var novest pie tā, ka riepas tērauda stiepļu pinumi atdalās no pārējās riepas.

Vasaras riepas (iegādāties var interneta veikalā) palīdz sniegt labāku braukšanu tām paredzētajos apstākļos. Vasaras riepu piedāvājumu klāsts ir plašs, tāpēc varat ērti atlasīt Jums piemērotā profila, disku diametra un ātruma indeksa riepas. Starp populārākajiem modeļiem no Bridgestone, Sailun, Michelin, Goodyear un citiem zīmoliem Jūs noteikti atradīsiet drošas vasaras riepas Jūsu transportlīdzeklim. Ņemiet vērā to īpašības, lai būtu drošs, ka izmantojat tās pēc iespējas efektīvāk.