OCTA riska klase – situācija Latvijā

octa polisesTā kā OCTA polise ir obligāta Latvijā, tas sniedz arī detalizētu informāciju par transportlīdzekļa īpašnieka vai vadītāja apdrošināto risku izvērtēšanas sistēmu Bonus Malus (BM). Šī klase ir viens no faktoriem, kas nosaka OCTA polises cenu.

Šos datus apkopo Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB). Arī Tev ir vērts ieskatīties esošajā situācijā, lai labāk saprastu, kā veidojas polises cenas, un kādi ir citu autovadītāju braukšanas paradumi.

Lai gan bieži tiek runāts par to, ka braukšanas paradumu un negadījumu situācija Latvijā kļūst sliktāka, OCTA riska klase rāda pretējo.

 

BM klases iedalījums

Šobrīd pašā zemākajā BM klasē ir tikai nedaudz vairāk nekā 200 cilvēku, bet vislabākajā klasē ir vairāk nekā 130 000 cilvēku. Informācija mainās katru gadu, jo klases tiek pārrēķinātas katru gadu, ņemot vērā datus par pēdējiem apdrošināšanas gadiem. Katrā no periodiem, kas ir no pagājušā gada 1. septembra līdz kārtējā gada 31. augustam, ir jābūt vismaz 275 dienām bez ceļu satiksmes negadījumiem.

Ja aizdod automašīnu

riska klase

Tev ir jāuzmanās, uzticot savu automašīnu kādam citam, jo, ja persona izraisīs ceļu satiksmes negadījumu, tas ietekmēs automašīnas īpašnieka vai turētāja BM klasi, nevis tās personas, kura ir pie stūres. Ja negadījumā ir noteikta dalītā atbildība, tad BM klases samazinājums tiks piemērots visiem negadījumā iesaistītajiem transportlīdzekļiem.

 

Vairāki transportlīdzekļi

Ja īpašumā ir vairāki vienas kategorijas transportlīdzekļi, visiem tiek piemērota tā pati BM klase. Tas var būt labi, ja Tev ir labs rādītājs, taču ņem vērā, ka izraisot negadījumu ar vienu transportlīdzekli, tas negatīvi ietekmēs visus apdrošinātos transportlīdzekļus. Ja īpašumā ir atšķirīgu kategoriju transportlīdzekļi, to BM klase var atšķirties.

Transportlīdzekļu maiņa

Ja Tu plāno mainīt vienu transportlīdzekļa kategoriju pret citu, arī BM klase mainīsies. Tev nav jāuztraucas, ja iegādājies lietotu automašīnu, jo nepārmantosi iepriekšējā vadītāja apdrošināšanas vēsturi un BM klasi. Tomēr ir vērts iepazīties tuvāk, kā tiek ietekmēta OCTA polise, mainoties auto īpašniekiem. 

OCTA polise – viss, kas Tev jāzina

OCTA ir plaša nozare, kuru daļēji regulē ES tiesību normas, bet vienlaikus apdrošināšanas sabiedrības var piedāvāt atšķirīgas polises un īpašus piedāvājumus. Lai atrastu sev piemērotāko risinājumu, var rasties apjukums, bet neuztraucies – Octas.lv ir parūpējies par visu nepieciešamo ātrai un ērtai lietošanai. 

Apmeklējot tīmekļa vietni https://www.octas.lv/, Tu vari izmantot iespēju apskatīt dažādus apdrošināšanas piedāvājumus, ievadot auto reģistrācijas numuru, tehniskās pases numuru, un uz cik mēnešiem vēlies apdrošināt automašīnu. Ja atrodi piemērotu polisi, Tu to vari saņemt divu minūšu laikā, jo noformēšana internetā darbojas 24 h diennaktī un 7 dienas nedēļā. Tu par to vari viegli norēķināties ar internetbanku un izdrukāt pats vai speciālos OCTAmātos, kas atrodas daudzās Latvijas pilsētās. 

Neaizmirsti, ka polises cenu ietekmē arī transportlīdzekļa pilnā masa, īpašnieka statuss (juridiska persona vai privātpersona), transportlīdzekļa tips un citi aspekti. 

Lai vairāk drošu braucienu!