Lielākie politiskie spēki Latvijā.

 

saeima

Medijos ik dienu izskan informācija par to, kā Latvijas politiskie spēki “lauž šķēpus”, cenšoties pieņemt lēmumus, kuri ietekmē Latvijā dzīvojošos cilvēkus, atkal un atkal dodot iemeslus gausties par to, cik mums maz naudas un ka pie kļūdām valsts ekonomikas politikā vainojama tikai un vienīgi valdība un tās nepraktiski pieņemtie likumi. To, ka arī sabiedrībai ir spēcīga ietekme, pierādīja 2011. gada 23. jūlijā notikušais referendums par Saeimas atlaišanu. Referenduma iniciators bija toreizējais Latvijas Valsts prezidents Valdis Zatlers.

12.Saeimas vēlēšanās, kuras norisinājās 2014. gada 4. oktobrī, parlamentā iekļuva seši politiskie spēki. Četri lielākie no tiem, Latvijā ir plaši pazīstami: “Saskaņa”, “Vienotība”, Zaļo un Zemnieku savienība, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK. Vēlēšanās 5 procentu barjeru pārvarēja arī Latvijas Reģionu apvienība un “No sirds Latvijai”.

Statistika liecina, ka kūtrākie vēlēšanu dalībnieki ir jaunieši. Nereti tiek uzskatīts, ka šo sabiedrības daļu ir iespējams aktivizēt, izmantojot sociālos medijus, ko pierāda arī 12. Saeimas vēlēšanas. Turklāt caur dažādiem portāliem tika uzrunāti arī citās pasaules valstīs dzīvojošie latvieši. Šo iemeslu dēļ Latvijas parlaments arvien vairāk ierobežo politikā esošo spēku aģitācijas iespējas pirms vēlēšanām, cenšoties mazināt naudas lomu lēmumu pieņemšanas procesā.

Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa” izveidota 2010. gadā, apvienojoties vairākiem politiskajiem spēkiem. Tās vadītāji ir: Jānis Urbanovičs un Nils Ušakovs. “Saskaņas” ideoloģija balstās uz kreisi centriskām un sociāldemokrātiskām vērtībām, kā arī tā aizstāv mazākumtautību intereses un atbalsta ciešākas sadarbības veidošanu ar Krieviju. “Saskaņai” 12. Saeimā ir lielākā frakcija, kurā darbojas 24 deputāti.

vienotība-logotips

Centriski-labējais politiskais spēks “Vienotība” radies 2011.gadā, arī apvienojoties vairākiem politiskajiem spēkiem. Tās vadītāja ir Solvita Āboltiņa. “Vienotības” ideoloģija balstīta godīgā, atbildīgā un kompetentā ekonomikā. 12.Saeimas vēlēšanās šis politiskais spēks ieguva 23 deputātu  vietas.

Zaļo un Zemnieku savienība izveidota 2002. gadā. Tā ir viena no vecākajiem politiskajiem spēkiem atjaunotajā Latvijā, kuru šobrīd vada Armands Krauze. Zaļo un Zemnieku savienības nostādnēs uzsvērta vides aizsardzība un lauksaimniecība, bet kā savus galvenos mērķus tā min: Latvijas dabas resursu (mežu, derīgo izrakteņu, ūdeņu, zivju resursu u.c.) atjaunošanu un saglabāšanu. Tāpat šis politiskais spēks neatbalsta valsts mežu privatizāciju. Zaļo un Zemnieku savienībai 12. Saeimas frakcijā ir 21 deputāts.

zaļo zemnieku savienības logo

Nacionālā apvienība „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” izveidota 2010. gadā. Tās vadītāji ir Raivis Dzintars un Gaidis Bērziņš. Apvienība pārstāv nacionāli konservatīvu ideoloģiju un iestājas par to, lai Latvija attīstītos kā nacionāla, taisnīga un pārtikusi valsts. 12.Saeimā Nacionālajai apvienībai „Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” ir 17 deputātu vietas.

Latvijas Reģionu apvienība ir 2014. gadā izveidota centriska politiska organizācija, kura apvieno trīs politiskos spēkus. Tās vadītājs ir Mārtiņš Bondars. Apvienības vērtības ir: brīvība, atbildība, taisnīgums, solidaritāte, iecietība un sadarbība. Šī politiskā spēka darbība ir vērsta uz reģionu attīstību un cilvēku interešu aizstāvību. Latvijas Reģionu apvienība 12.Saeimas vēlēšanās ieguva 8 deputātu vietas.

Konservatīvā politiskā partija “No sirds Latvijai” dibināta 2014. gadā. To vada Inguna Sudraba. “No sirds Latvijai” iestājas par drošu, neatkarīgu, demokrātisku un vienotu labklājības valsti. Tās darbības pamatā ir godīgas un efektīvas politiskās sistēmas radīšana, valsts izaugsmes veicināšana un nacionālās drošības nodrošināšana. 12. Saeimā “No sirds Latvijai” ieguva 7 deputātu vietas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *