Kā bērnam iemācīt tīrīt savu istabu?

kā gudri uzkopt mājokliIstabas uzkopšana bērniem visbiežāk ir nepatīkams un nevēlams process, jo reti kurš bērns vēlas kārtot istabu tā vietā, lai varētu spēlēties.

Vislabāk bērnus ir radināt pie darba un kārtības jau no pašas mazotnes, tādejādi šajā rakstā apskatīsim kā gudri uzkopt mājokli kopā ar bērniem, iemācot šo kā ieradumu. 

Kad bērni ir maziņi

Bērni mācās no vecākiem, tāpēc vienmēr atcerieties, ka visa spoguļošana jeb sākums ir tas, kā mājās lietas dariet Jūs paši. Pirmkārt mājas uzkopšanu veiciet regulāri, rādot bērniem priekšzīmi, bet kad bērna rotaļu zona ir jāuzkopj vai jāsavāc cenšaties ne tikai par to mutiski stāstīt, bet arī palīdzēt un darīt to kopā.

Ar laiku aiciniet bērnu pēc rotaļāšanās vienmēr salikt mantas tam paredzētajās vietās un atcerieties, ka vairākkārtēji izņēmumi var likt bērnam nodomāt, ka ja šoreiz var nedarīt darbiņu, tad arī citreiz tā var. 

Tāpat arī aiciniet bērnu kopā mazgāt traukus, slaucīt putekļus un klāt gultas un nestraucieties, ka bērnam tas neizdodas tā kā pieaugušajam. 

Kad bērns ir paaudzies

Neviens nepiedzimst ar zināšanām kā lietas ir jādara, tāpēc arī tad, kad bērns ir paaudzies, turpiniet darīt lietas kopā, bet arvien vairāk uzticiet bērnam atbildīgākus darbiņus pamācot to ar vērtīgām zināšanām, kas un kā ir labāk. Nebaidieties parādīt, kā ieslēgt putekļu sūcēju un ļaut bērnam sūkt paklāju un tas nekas, ka viņš to neizdarīs izcili. Dodiet prieku darbojoties un gūstot gandarījumu, perfekti lietas darīt bērni paspēs nākotnē. Jums tas prasīs pacietību, tomēr tas ir vecāku galvenais uzdevums parīt un iemācīt dzīvei jau no mazotnes. 

Kad bērni paaugas, viņiem parādās arī raksturs, kas dažkārt var būt “spurains” un ar viedokli izteikts, tāpēc it īpaši šajā vecumā cenšaties bērnam radīt svarīguma un darāmo darbu vajadzības sajūtu, nevis pavēlēt – “Ej satīri istabu, nomazgā traukus” utt. 

Bērni skolēnu vecumā

Šis ir vecums, kad bērni skaidri apzinās savus pienākumus, tāpēc darāmo darbu sarakstu variet jau atstāt bērnam rokās vai pielīmētu pie ledusskapja. Šajā vecumā bieži vien bērni vēlas arī motivācijas sistēmu, kuru Jūs kā vecāki variet vai nu ieviest vai neieviest. Piemēram, darbu novērtēt ar plusiņiem vai ķeksīšiem un pie noteikta plusiņu skaita apbalvot ar kino apmeklējumu vai kādu sen kārotu lietu. 

Pusaudži

Šis ir vecums, kad pieradināti pienākumi un darbiņi ir vai nu ikdienišķa lieta vai arī pusaudži spītīgi atteiksies daudz ko darīt. Šis ir brīdis, kad visbiežāk motivācijas programmas mājas darbu darīšanai, sāk veidoties ar kabatas naudas apbalvošanu.

Izvērtējiet, vai šāda sistēma Jūsu ģimenē ir pieņemama, ja ne,  tad runājieties vienmēr ar saviem bērniem, stāstot, cik pateicīgi un priecīgi esat, ja tie iesaistās mājas darbos. Palīdzēt vecākiem ir tikai pašsaprotama lieta, kas vēlāk vainagosies ar vieglāku izpratni par mājas kopšanu un sadzīvi nākotnē.